Modely aut

Jak začít

Ať už je vám pět nebo sedmdesát, pokud máte rádi auta a užíváte si možnost pohrát si s věcmi, zažijete u RC modelů aut hodiny zábavy a vzrušení ze závodů. Předtím než se však pustíte do pořízení RC auta a samotného závodění je nutné se seznámit se základy, které vám pomůžou v orientaci. Pokud jste úplnými nováčky v oblasti RC modelů nebo již nějaké RC auto vlastníte, je více než pravděpodobné, že máte spousty otázek. Nejdůležitější odpovědi naleznete níže v textu, pokud by se však stalo, že vámi hledanou odpověď zde nenajdete, neváhejte nás kontaktovat.(odkaz na kontakty)

Rozčlenění RC aut

Před samotným rozčleněním RC modelů aut do kategorií je nutné říci jednu velmi zásadní věc. Pro závodění s ostatními musíte mít pořízený model, splňující určitá technická pravidla. Bohužel tuto podmínku nesplňují hračky na vysílačku pořízené v hračkářství nebo obchodních domech. Tyto hračky nejsou konstrukčně postaveny tak, aby vydržely plné závodní nasazení po celý den a následnou údržbu, jelikož:

  • RC model je schopný vyvinout rychlost přes 100Km/h
  • Váha modelu se může pohybovat rozmezí 0,5 – 10 Kg v závislosti na měřítku
  • K pohonu se používají speciální packy baterií nebo míchané palivo
  • Oproti hračkám umožňuje model detailní nastavení jednotlivých částí
  • Při poškození je možné model opravit pomocí náhradních dílů
  • Kompletní auto k závodění lze sestavit z jednotlivých komponentů

Z těchto důvodu je cena RC modelů aut v trochu jiné relaci než u hraček na vysílačku. Pořizovací cena je také závislá od výběru kategorie, vždy je však možné začít s náklady šetrnými vůči vaší peněžence. (odkaz na Model pro začátečníky)

Dělíme je podle tří základních skupin dle kategorie, povrchu a pohonu.

Kategorie podle měřítka

•         1/5 – Spalovací modely jezdící na Natural smíchaný s olejem. Model má velmi blízké jízdní vlastnosti skutečným autům, auta mají kotoučové brzdy s hydraulickými čelistmi a hnanou zadní nápravou.

•         1/8 – pořídit lze onroad i offroad modely, nejčastěji se spalovacím pohonem. V poslední době se objevují i elektricky poháněné

•         1/10 – nejpočetnější kategorie RC modelů, jezdí se ve verzi onroad i offroad(odkaz do eshopu) na elektrický i spalovací pohon.

•         1/12 – elektricky poháněné modely s náhonem na zadní nápravu

•         1/18 – dříve poměrně populární kategorie, onroad i offroad modelů s elektrickým i spalovacím pohonem

•         1/24 – miniaturní modely s elektrickým pohonem, závodit lze i na větším stole

 

Podle povrchu

     
ONROAD
Modely aut určené na hladký povrch bez nerovností. Patří sem cestovní vozy tzv. Touring Car, formule a placky ve stylu Le Mans speciálů. V létě se jezdí na asfaltu a v zimě na speciálním koberci. Je zde nutno starat se o pneumatiky a to speciálním mazáním i zahříváním na provozní teplotu.
   
     
OFFROAD
Jezdí se na nerovném povrchu se skoky, nejčastější na hlíně a astroturfu. Přes zimu je využíván koberec a umělé překážky.
   
Podle druhu pohonu    
     
ELEKTRICKY POHÁNĚNÉ MODELY

Tento druh pohonu je výhodnější pro začátečníky, kvůli jednoduchosti nastavení a menším nárokům na údržbu. V drtivé většině případů se v současnosti používají takzvané střídavé motory vyžadující speciální regulaci. Výhodou těchto motorů je velké zrychlení a jsou schopné dosáhnout výkonu až jedné koňské síly. Zároveň nejsou hlučné a nezapáchají.

   
     
MODELY POHÁNĚNÉ SPALOVACÍMI MODELY

Tyto motory vyžadují zkušenější piloty z důvodu složitějšího nastavení a vyšších nároku na jejich údržbu. Používají se dieselové dvoutakty jedoucí na modelářské palivo (benzín míchaný s Nitrem). Výkon mimo palivové směsi určuje také objem motoru a lze se tak dostat i k hodnotě skoro 4 koní při 40 000 otáčkách za minutu. Modely v měřítku 1/5 pohánějí skoro klasické dvoutakty, které se objevují například v sekačkách apod. K tankování se pak používá míchaný Natural s olejem.

   

 

 

Jedna odpověď na “Modely aut”

Napsat komentář